Blogdan yazılar

hosting image
blog list image

VMware Template Nasıl Oluşturulur ?

Merhaba;


Bu makalemde sizlere Vmware üzerinde Template oluşturma, oluşturduğumuz template’i kullanma konusundan bahsediyor olacağım


VMware Template Nedir?


Günlük hayatta yeni bir sanal makinalar kurmak çok uzun zaman alabilmekte Vmware Template sanal makineler oluşturulması ve zamandan kazanmak için kullanılan bir sistemdir. Template’in oluşturulma zamanına göre mevcutta kurulan programlar ve ayarlarla birlikte template’ten geri dönüle bilir.


Gündelik hayattan bir örnek vermek gerekirse Bir IT operasyonu içerisinde test ya da diğer amaçlarla sık sık Server veya Desktop OS kurduğunuzu düşünelim. İşletim sisteminin kurulması, gerekli rol ve pachlerin kurulması ve sonra gerekli programların kurulması bu işlemler ortalama 1-2 saat zamanınızı (belki de daha uzun süreler) alacaktır. Template kullanmaktaki hedef bu zamanı harcamamanız. Bir kere bu işlemleri yaptıktan sonra tekrar ihtiyacınız olduğunda hazırdaki template i kullanarak zamandan tasaraffur etmek.


Yeni kurmuş olduğum Windows Server 2012 R2 Standart Ed. kurulu ilk adım olarak yeni kurmuş olduğum işletim sistemine SysPrep işlemi yapıyorum.


Cd Windows\System32\Sysprep\Sysprep.exe


İşlem tamamlanıp sunucum shutdown durumuna geçtikten sonra Vm’ımızı seçiyoruz ve Convert to Template diyoruzŞimdi bir template oluşturup deploy etmeden önce yapmamız gereken Spec oluşturmak,bunun için vCenter ekranından Customization Specifications Manager a geliyoruzNew diyip yeni bir template Spec oluşturuyoruz.Bu Spec e isim verip devam ediyoruz.Bu ekranda Use the Virtual machine name’i seçiyoruzElimizde Volume lisans varsa burdan girip template’imiz kurulurken otomatik olarak girilmiş şekilde getire biliriz.Administrator hesabına ait local password’ü oluşturuyoruz.Bölgesel ayarlarımızı yapıyoruzDomain bilgilerimizi giriyorum.Generate New SID diyoruzVe temel ayarlarımız bitti.Burdan sonra Template i kullanmak için Vm and Template kısmından oluşturduğumuz template’i seçip deploy edebiliriz.Template’ten sanal makine oluştururken en çok yapılan hata heralde template’i Convert seçeneğini seçerek bozmak olmuştur.Elimizdeki Template’ten sanal makine yaratmak için Deploy Virtual Machine seçeneğini seçmemiz gerekiyor.

En iyisi için bizimle iletişime geçerek hemen teklif alın

İletişim
izmir dijital ajans dijital pazarlama