Blogdan yazılar

hosting image
blog list image

Virtualbox Centos 7.6 network internet sorun çözümü

Normalde Virtualbox’ı kurdunuz üstüne centos 7.6 kurdunuz hiçbir problemle karşılaşmadan network çalışır internete bağlanabilirsiniz. Hikaye kısmını sonda anlatayım çünkü sanırım bu sadece benim başıma gelebilir.


Sorun :
Virtualbox a Centos7.6 1810 kurdunuz ve ilk komutunuz yum update olduktan sonra aşağıdaki gibi internet hatasıyla karşılaşıyorsanız buyrun çözüme .Semptomlar:
– İnternete bağlı olup olmadığınızı anlamanız için tırnak içindeki ” yum update ” komutunu girmeniz yeterli. Update etmiyorsa, hata veriyorsa network probleminiz var demektir.


Çözüm:
Çözüm o kadar zor değil.


nmtui
yazıp enterliyoruz karşımıza şöyle bir ekran geliyor;Bu kısımda klavyenizin sağ sol yukarı ve aşağı ok tuşlarıyla tab tuşuyla navigasyon sağlayabilirsiniz. Seçeneği belirlemek için Enter tuşunu kullanmalısınız.


Girdik bu ekrana;
” Edit a connection “un üzerindeyken EnterAşağı ok tuşuyla ” Automatically connect ” olan yere kadar iniyoruz orayı aktif etmek için space ( uzun boşluk çubuğu”) tuşuna basıp aktif ediyoruz, aşağı tuşlarıyla OK üzerine gelip enter a basıyoruz. Önceki ekrana döndüğümüzde TAB tuşuna basıp sağ seçeneklere geçiyoruz aşağı tuşuyla back üzerine gelip enterliyoruz


Ana ekrana döndük, aşağı ok tuşuyla quit üzerine gelip Enterliyoruz


Tekrar internetin çalışıp çalışmadığını anlamak için 
yum update 
yazıyoruz ve sonuçİnternete bağlıyız, network çalışıyor ve işlerimize devam edebiliriz.

En iyisi için bizimle iletişime geçerek hemen teklif alın

İletişim
izmir dijital ajans dijital pazarlama