Blogdan yazılar

hosting image
blog list image

Ubuntu Kurulum sorunları

Kurulum medyası kaynaklı sorunlar


Ubuntu kurulumu ile ilgili sorunların (kurulumun başlayamama, kurulum sırasında hata verme, donma gibi) pek çoğu kullanılan Ubuntu DVD’sinin düzgün yazılmamış olmasından ya da indirilen Ubuntu ISO dosyasının İnternetten kaynaklanan sebeplerle düzgün inmemiş olmasından kaynaklanır. Bu ihtimallere karşı şu hususlara dikkat etmelisiniz:  • İndirdiğiniz ISO dosyasını içeriğini açmamalısınız.

  • İndirdiğiniz dosyanın İnternetten düzgün inmiş olup olmadığını kontrol etmek için veri bütünlüğünü doğrulamanızı tavsiye ederiz.

  • Dosyayı DVD’ye yazdıracaksanız veri diski olarak değil kalıp yazdırma seçeneğini kullanarak yazdırmalısınız, aksi taktirde hazırladığınız DVD, açılışta başlama özelliğine sahip olmaz.

  • Dosyayı DVD’ye yazdıracaksanız yazdırma işlemini en düşük hızda gerçekleştiriniz.


Donanım kaynaklı sorunlar


Kurulum sorunlarının bir bölümü de donanım kaynaklı olabilmektedir. Ubuntu kurulumu sırasında veya kurulum tamamlandıktan hemen sonra; siyah bir ekrana düşme, masaüstünün açılmaması, çizik çizik ya da bozuk bir ekranla karşılaşma gibi bir sorunla karşılaşırsanız ya da içinde “acpi=off“, “nomodeset“, “noapic” ve “nolapic” gibi kelimelerin geçtiği bir hata iletisi alırsanız Ubuntu kurulum işlemini Çekirdek önyükleme seçenekleri sayfasında anlatıldığı şekilde yaparak sorunu atlatabilirsiniz.


Ubuntu’yu kurdum ancak aşırı yavaş, kasılarak çalışıyor!


Bu sorun çoğunlukla ekran kartı sürücüsünün uyumsuzluğundan kaynaklanır. Sorunun daha nadir görülen bir diğer nedeni ise; sisteminizde öntanımlı görüntü sunucusu olarak Wayland kullanılıyor ise sisteminiz ile Wayland ile görüntü sunucusu arasındaki bir uyumsuzluktan kaynaklanabilir (örnek). Bu sorun ve çözümü Sıkça sorulan sorular sayfasında cevaplanmıştır.

En iyisi için bizimle iletişime geçerek hemen teklif alın

İletişim
izmir dijital ajans dijital pazarlama