Blogdan yazılar

hosting image
blog list image

RDNS (PTR) KAYDI NEDİR ?

RDNS (Reverse Domain Name System) ters isim kaydı anlamına gelmektedir. PTR kaydı olarak da isimlendirilir.
Rdns tanımlaması; hosting hizmeti aldığınız ya da sanal sunucu hizmeti aldığınız, kendinize ait bir sunucuyu barındırdığınız ya da kiralık sunucu


hizmeti aldığınız ISP hizmeti veren firmalar tarafından yapılabilir..Bu kayıt işleminin yapılabilmesi için hangi ip adresine hangi ismin kayıt edilmesini istiyorsanız hizmet almış olduğunuz ISP firmasına bunu bildirmeniz gerekir. .Örneğin; 192.168.1.1 ip adresi için www.domain.com şeklinde bir Rdns kaydı yaptırmak istiyosunuz. ISP firmaya bu şekilde bildirim yaparsanız sizin ip adresiniz için gerekli kayıt işlemini yapacaklardır.


RDNS kaydı yaptırmazsanız eğer; mail servisi hizmeti veren firmaların mail serverlarına mail gönderememe ihtimaliniz vardır.Firmaların birçoğu genellikle RDNS kayıtlarını kontrol ederken,bir kısmı ise SPF kayıtlarını kontrol etmektedir.


Aslında DNS servisi olan tüm sunucularda RDNS girilmesi için kayıt imkanı bulunmaktadır fakat ana ip sağalayıcı kuruluşlar RIPE gibi ip tahsis edildiği zaman ip adresini kiralayan ISP lerin name server adreslerine bu RDNS kayıtlarının girilmesi için kayıt girerler ve bu yüzden sadece ISP ler bu kayıtları girebilmektedir.
Eğer ISP firmanızdan size ait bir C Class ip adresi almışsanız, size ait ip adreslerinin RDNS kayıtlarını sizin vereceğiniz sunucudaki name server adreslerine yönlendirilmesini sağlayabilir ve kendiniz bu kayıtları girebilirsiniz.


İyi çalışmalar.

En iyisi için bizimle iletişime geçerek hemen teklif alın

İletişim
izmir dijital ajans dijital pazarlama